Categorii
Întâlniri

Întâlnirea fotografilor suceveni #12

Și iată că am ajuns la întâlnirea cu numărul 12 organizată de Clubul Fotografilor Suceveni. Ce am făcut special în cadrul acestei întâlniri? Ce a însemnat întâlnirea pentru membri, dar și pentru alți pasionați de fotografie? Cu ce am rămas după aceasta?

Pe 26 aprilie fotografii suceveni au avut o nouă ocazie să se întâlnească și să facă lucruri constructive. De această dată am hotărât să facem o întâlnire care se impulsioneze atât membrii actuali, cât și să atragă viitori noi membri care să ni se alăture pentru a realiza lucruri din ce în ce mai frumoase împreună în această comunitate. Am îmbinat utilul cu plăcutul, am glumit, am socializat, am experimentat și ne-am simțit bine într-o atmosferă frumoasă la Steam Bistro Suceava.

 

Întâlnirea fotografilor suceveni #12 - Întâlniri
Foto: Mihaela Oprișan
Întâlnirea fotografilor suceveni #12 - Întâlniri
Foto: Mihaela Oprișan
Întâlnirea fotografilor suceveni #12 - Întâlniri
Foto: Adrian Nechifor

 

În cadrul întâlnirii participanții au avut ocazia să îi asculte pe Cătălin Cîmpan și Ovidiu Leșan, cei doi abordând teme importante din aria fotografiei.

 

Întâlnirea fotografilor suceveni #12 - Întâlniri
Foto: Adrian Nechifor
Întâlnirea fotografilor suceveni #12 - Întâlniri
Foto: Adrian Nechifor

 

Cătălin este un adept al fotografiei printate și un promotor al faptului că imaginea printată dă o valoare mai mare amintirilor sau momentelor surprinse prin intermediul aparatului foto. Acesta a prezentat participanților punctul său de vedere asupra evoluției fotografiei de la film la digital. Am putut cu toții reține faptul că avansarea tehnologiei a făcut accesibilă fotografia pentru toată lumea, iar mediul digital ne ajută la realizarea și stocarea fotografiilor foarte ușor. Fiind însă ajutați foarte mult de această evoluție și fiind facilă realizarea continuă a fotografiilor uităm uneori importanța compoziției unui cadru și a parametrilor ce compun o fotografie reușită. Fotografia digitală ne-a dat atât avantajul de a fotografia continuu și de a analiza instant rezultatul, cât și avantajul de a șterge repede acele cadre care ni se par sub așteptări. În acest sens putem afirma că fotografia pe film punea fotograful “la treabă” destul de mult, limitarea numărului de cadre, costurile, timpul și analiza determinând ca apăsarea declanșatorului să fie făcută la momentul potrivit. Curiozitatea și așteptarea rezultatului dădea o importanță mai mare fotografiilor în epoca filmului, această răbdare dispărând în epoca digitalului. După prezentarea acestor aspecte am ieșit cu toții afară pentru a testa fotografia pe film, iar cei care nu au avut aparate cu film au fost provocați de Cătălin să testeze senzația de film cu ajutorul DSLR-urilor prin dezactivarea display-urilor, fapt care împiedica participanții să vadă imediat rezultatul unei declanșări. Prin acest lucru s-a încercat promovarea ideii de a gândi mai mult în realizarea unei fotografii, de a înțelege mai bine parametrii aparatelor foto și de a analiza corect folosirea luminii.

 

Întâlnirea fotografilor suceveni #12 - Întâlniri
Foto: Adrian Nechifor
Întâlnirea fotografilor suceveni #12 - Întâlniri
Foto: Vasile Cozmaciuc
Întâlnirea fotografilor suceveni #12 - Întâlniri
Foto: Adrian Nechifor

 

După terminarea experimentului pe film a venit rândul lui Ovidiu Leșan să ne prezinte povestea sa de viață și cum a ajuns acesta de la pasiune la un mod de viață prin intermediul fotografiei de nuntă. Ovidiu este un om sincer, un fotograf de succes și deschiderea cu care a interacționat cu participanții l-au făcut să dezvăluie și o mulțime de lucruri care l-au ajutat în cariera sa. Cei care au luat parte la întâlnire au avut șansa de a afla cât de important este fotograful de nuntă și ce frumoasă este această “meserie”, cât de important este să îți stabilești obiective pe termen mediu și lung care să te ajute în permanenta dezvoltare personală și profesională, ce înseamnă o fotografie bună pentru fotograf sau pentru client și prin ce moduri poate un fotograf de nuntă să își crească valoarea. Am putut să concluzionăm și faptul că invidia din acest domeniu este un lucru destul de dăunător când e înțeleasă prost și nu duce la propria autodepășire, dar și cât de frumos ar fi ca toți să ne ajutăm între noi.

 

Întâlnirea fotografilor suceveni #12 - Întâlniri
Foto: Adrian Nechifor
Întâlnirea fotografilor suceveni #12 - Întâlniri
Foto: Adrian Nechifor

Am fost bucuroși să vedem la final că au luat parte la întâlnire nu doar membrii noștri sau persoane “din exterior”, cât și simpli pasionați de fotografie care nu dețin nici măcar un aparat foto. Acest lucru ne-a bucurat enorm și am constatat că motivele pentru care a fost creat Clubul Fotografilor Suceveni își au rostul. Ne dorim ca sucevenii pasionați de fotografie să realizeze proiecte deosebite și să colaboreze și să se respecte între ei.

Mulțumim Steam Bistro pentru găzduire și vom reveni cu drag de câte ori mai avem în plan astfel de întâlniri.

Mulțumim de fotografii Adrian Nechifor, Cozmaciuc Vasile, Mihaela Oprișan și Mihai Nicoară (foto grup).

 

Pe data viitoare,

Adrian Crăciunescul

Un răspuns la “Întâlnirea fotografilor suceveni #12”

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *